Ugen der gik - Uge 22

logo

Ugens oplevelser

Denne uge har haft lejrskole som overskrift igen. Vi fik besøg af elever fra Sydslesvig. De har været indlogeret privat og nogle har boet på skolen i shelters og tipi. Onsdag havde 9. klasse sidste skoledag  - det var 6 meget flotte fyre, der dukkede op...

 

Efter de traditionelle karamelkast var der inviteret til quiz i salen, hvor lærerne skulle prøve at vælge de rigtige navne til de historier, de havde fundet frem på dem alle. Vandkamp blev der også og så spillede vi rundbold i år. Tak for en hyggelig dag og pøj pøj til prøverne, der starter allerede på mandag den 2/6.

 

Tirsdag var der rundboldturnering på skolen. Denne gang deltog vores gæster fra Sydslesvig og der var inviteret til fællesspisning efter kampen for 5.-6. klasse, forældre og gæster. 5.-6. klasse og deres gæster var en tur på Egeskov om tirsdagen i dagtimerne.

 

Du kan nå det endnu  -  at melde dig til pinsefesten

Vi håber I har nået at melde jer til pinsefesten - eller vil melde jer til pinsefesten den 7. juni.

Der er stadig enkelte billetter til salg, så kontakt skolen, hvis du/I vil deltage i årets pinsefest! VEL MØDT

 

 

Rokering i bestyrelsen

Hanne Lund Madsen har valgt at træde ud af bestyrelsen af personlige årsager. Derfor er Trine Nielsen - som 1. suppleant indtrådt i bestyrelsen.

Sæt kryds i kalenderen: Årets arbejdsdag LØRDAG DEN 14. JUNI 2014 fra 13.00-??

Som noget nyt prøver vi i år at lægge årets arbejdsdag på en lørdag. Det bliver lørdag den 14. juni 2014 fra 13.00.

1. klasses forældre - i samarbejde med 2. klasses forældre står som sædvanlig for maden. I år bliver det helstegt pattegris med tilbehør. Der bliver en lille egenbetaling til kødet på kr. 25,00 pr. mand - ellers er det andet tilbehør til maden gratis. Drikkelse kan købes til rimelige priser. Vi starter med at arbejde i nogle timer og så slutter vi af med hyggelig fællesspisning, når vi har nået hvad vi skal den dag.  Vi håber at se en masse til en hyggelig arbejdsdag!

Tilmeldingsseddel er udleveret i papirform i den forgangne uge, så vi håber I vil melde jer til, så vores skole kan blive shinet op... SIDSTE FRIST FOR TILMELDING ER DEN 28/5-2014. Skyld jer at melde jer til, hvis I ikke har nået det endnu...

 

Møde med bestyrelsen

Der er møde med bestyrelsen på TIRSDAG den 3. juni kl. 19. Vi håber på talstærkt fremmøde med mange gode ideer! Dagsorden er udsendt på mail.

Bestyrelsen

 

 

Tak for samlemærker til Brugsen

Vi har modtaget rigtig mange mærker og har fået købt del nye ting til køkkenet. Det glæder vi os til at tage i brug i undervisningen. Det er blevet til knive, 3 wokker, pander, gryder, kasseroller. Vi har stadig lidt vi skal have købt. Tusind tak for hjælpen.

 

  Ugen der kommer – uge 23

Uge 23

Søren har prøve på mandag, der er lavet vikarskema for hans timer. Tirsdag skal Mette og Søren mødes med en konsulent ang. næste skoleår, så der er lavet vikarskema for deres timer. Onsdag har Søren fri for at forberede sig på censorat. Næste uge er kort, - vi er i skole fra mandag til onsdag og så har vi en miniferie igen. Skolen er lukket på fredag den 6. juni, men der er klub for tilmeldte børn. Husk pinsefesten den 7. juni 2014.

 

Husk nyhedsbrevet udkommer hver uge – det kommer i løbet af weekenden. Har du fået ny mailadresse, så send straks en mail til Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den., så vi kan rette din mailadresse!

God weekend til jer alle…  

Gislev Friskole

Vedhæftede filer: