Ugen der gik - Uge 21

logo

Ugens oplevelser

Den forgangne uge har stået i lejrskolens tegn. Tirsdag ankom Tandslet Friskole til os. De har efter sigende haft en dejlig lejrskole på Fyn. Vi drog af sted onsdag morgen og har haft en fantastisk lejrskoletur til Als. 

Vi ankom kl. 10.30 og fik os indkvarteret. Så blev der spist lidt frokost inden vi drog til Dybbøl Banke, hvor vi skulle på rundvisning i 3 hold kl. 14.30-17. Det blev en spændende eftermiddag i 1864-tegnet.

Torsdag stod den på Universe - vi var inddelt i 4 hold og lavede vidt forskellige ting. Vi havde guide på i 4 af de 6 timer vi var i parken. Det var en rigtig god dag, hvor bhkl-2. klasse blev kølet af i varmen i deres vand-værksted. Godt at det var varmt, så de nåede at tørre igen inden vi skulle med bussen hjem... 3.-4. klasse lavede deres egne raketter og fik dem fyret af, 5.-6. klasse "mærkede  matematikken" og 7.-8-9. klasse "opfandt" deres egen forlystelse... Og så fik de ældste elever fra 5-9. klasse prøvet at køre segway...

Fredag - efter en nat med bulder og brag og masser af regn skulle 5.-9. klasse til Sønderborg og se Sønderborg Slot - derefter var der lidt tid til at se på Sønderborg by inden de kom retur på skolen. Gul bygning blev tilbage på skolen og hyggede og fik pakket sammen i ro og mag. Desværre måtte vi på sende Kathrine til et tjek på Sønderborg sygehus efter et fald fra tovene i salen, men heldigvis kunne Kathrine tage med os retur til skolen igen ret hurtigt. Der var lidt busforvirring, men chaufføren José var vores redningsmand - han tog en ekstra tur, så vi kunne komme med færgen i Fynshav. Det har været en rigtig dejlig tur. Stor, stor tak til de forældre og bedsteforældre, der har taget fri for at deltage i vores lejrskoletur. I har trukket det store læs med madlavningen og det har været en stor lettelse for os andre. Ligeledes tak for lån til jer forældre, for lån af jeres dejlige børn... Vi nød også de lækre boller og kager, som forældre har lavet til os. TAK!

Billeder kan ses på Gislev Friskoles Facebook-side. Snarest vil der også komme billeder på hjemmesiden. 

 

Du kan nå det endnu  -  at melde dig til pinsefesten

Vi håber I har nået at melde jer til pinsefesten - eller vil melde jer til pinsefesten den 7. juni.

Der er stadig enkelte billetter til salg, så kontakt skolen, hvis du/I vil deltage i årets pinsefest! VEL MØDT

 

 

Sæt kryds i kalenderen: Årets arbejdsdag LØRDAG DEN 14. JUNI 2014 fra 13.00-??

Som noget nyt prøver vi i år at lægge årets arbejdsdag på en lørdag. Det bliver lørdag den 14. juni 2014 fra 13.00.

1. klasses forældre - i samarbejde med 2. klasses forældre står som sædvanlig for maden. I år bliver det helstegt pattegris med tilbehør. Der bliver en lille egenbetaling til kødet på kr. 25,00 pr. mand - ellers er det andet tilbehør til maden gratis. Drikkelse kan købes til rimelige priser. Vi starter med at arbejde i nogle timer og så slutter vi af med hyggelig fællesspisning, når vi har nået hvad vi skal den dag.  Vi håber at se en masse til en hyggelig arbejdsdag!

Tilmeldingsseddel er udleveret i papirform i den forgangne uge, så vi håber I vil melde jer til, så vores skole kan blive shinet op... SIDSTE FRIST FOR TILMELDING ER DEN 28/5-2014. 

 

Møde med bestyrelsen

Der er møde med bestyrelsen på TIRSDAG den 3. juni kl. 19. Vi håber på talstærkt fremmøde med mange gode ideer!

Bestyrelsen

 

Rundbold på tirsdag den 27/5-2014

På tirsdag fra 17.30 er der rundboldturnering på Skolen. Der kan købes lidt spiseligt efter kampen. Vel mødt!

 

Efterlysning af samlemærker fra Brugsen

Hvis du har mærker liggende, som du ikke skal bruge, så modtager skolen meget gerne. Vi er ved at udskifte vores gryde-, pande og kniv-bestand på skolen.  Kontakt Mette. På forhånd tak...

 

  Ugen der kommer – uge 22

Uge 22

Det er 9. klasses sidste 3 almindelige skoledag. På onsdag er det sidste skoledag for dem. Derfor slutter vi alle kl. 12.00 på onsdag og dagen er ikke helt almindelig for klasserne. De skal medbringe taske, så vi har noget at lave indtil 9. klasses program starter... Klubben er åben fra 12 for de tilmeldte elever. 

 

5.-6. klasse får besøg af deres venskabsklasse fra Sydslesvig. De ankommer mandag kl. 10 og deltager i noget af skoledagen der. Tirsdag tager 5.-6. klassse med eleverne fra Sydslesvig til Egeskov Slot sammen med Peter og nogle forældre. Vi håber de får en god dag sammen og at eleverne i Sydslesvig får en dejlig lejrskoletur til Gislev. Nogle af eleverne overnatter privat hos deres pennevenner, andre sover i skolens shelters/tipi.

 

Mette laver skema for næste skoleår i kommende uge, så derfor er der lavet vikarplan for Mettes timer. Støttetimerne mandag og tirsdag er aflyst. 

 

1.-2. klasse skal øve til festivalen sammen med Tommy og  Marianne mandag fra 9-10 og tirsdag fra 11-12.00.

 

Der er Gislev Musikfestival på lørdag den 31. maj 2014 fra 10-24. Vi håber på fantastisk vejr og mange fremmødte. Tjek hjemmesiden for at se, hvornår vi optræder på pladsen. 

 

Husk nyhedsbrevet udkommer hver uge – det kommer i løbet af weekenden. Har du fået ny mailadresse, så send straks en mail til Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den., så vi kan rette din mailadresse!

God weekend til jer alle…  

Gislev Friskole

Vedhæftede filer: