Ugen der gik - Uge 18

logo

Ugens oplevelser

Vi har haft en god uge med mange aktiviteter.

Mange af eleverne i 8.-9. klasse står skolepatrulje i alskens vejr - sommer, vinter, sol og regn. "Lønnen" for dette store arbejde er en tur til Legoland og i år lå turen i mandags. Søren drog sammen med 3 andre forældre til Billund sammen med eleverne i høj sol. De havde en dejligt tur med mange sjove timer. 

Tirsdag drog 8.-9. klasse til København sammen med Peter og en forældre. De tog toget og havde en rigtig dejlig dag i hovedstaden. Strøget blev besøgt, maden spist på McDonalds og så endte de i Tivoli inden toget bragte dem hjem igen. 

 

Tirsdag var en ganske særlig dag for børnehaveklassen. De holdt stor Karlsen-fest. Lauras forældre stillede op med det helt store lune frokostbord og der var fin dug på bordene... Ren fest. Karlsen-fest betyder, at alle bogstaverne er gennemgået, så "nu-er-vi-snart-klar-til-første-klasse". Stort til lykke...

  

  

Traditionen tro fik vi også i år besøg af "Den gule bus" - eller i år var det faktisk 2 blå varebiler, der kørte ind på parkeringspladsen. Den traditionsrige gule amerikanerbus var på værksted. Men det blev det nu ikke dårligere af - altså musikken. Trods lidt betænkeligheder ved at være udendørs, så holdt vejret sig på den fine side og da musikken begyndte tittede solen endda frem. Som de andre år var det en stor oplevelse af have besøg af Produktionsskolens musikhold med Christian Ahrendt i spidsen. Dygtige unge mennesker og sikke et brag af en koncert. Som en af de små bekendtgjorde: nu kommer rockerne... Og så blev der ellers skrevet autografer...

Tak for en dejlig time i musikkens tegn. 

Christian Ahrendt

 

Stort til lykke til 7. klasse som "træder ind i de voksnes rækker" på søndag!!!  Vi glæder os til at se hvor fine I er i kirken på søndag!

 

 

Klubben Maj

Man d. 5

 

Man d. 19

 

Tirs d. 6

Vi bager til Egeskov-tur

Tirs d. 20

 

Ons d. 7

legeskolebørn

Ons d. 21

Lejrskole

Tors d. 8

 

Tors d. 22

Lejrskole

Fre d. 9

 

Fre d. 23

Lejrskole

       

Man d. 12

 

Man d. 26

 

Tirs d. 13

Egeskov - tur

Tirs d  27

 

Ons d. 14

legeskolebørn

Ons d. 28

Legeskolebørn

Ugens overraskelse

Tors d. 15

 

Tors d. 29

Kristi himmelfart - Lukket

Fre d. 16

St. Bededag - Lukket

Fre d. 30

Lukket

       

 

Tirsdag d. 13. maj tager vi til Egeskov på tur, hvis vi kan få nogle forældre til at hjælpe med at køre. Vi har brug for hjælp til at køre os derover ca kl. 12.15-12.30. Husk en flaske vand evt. lille madpakke, vi har eftermiddagsmad med.

 

Børnene skal hentes ved Egeskov kl. 16.00.

 

 

 

Onsdag d. 7. maj starter vi med at få besøg af de kommende børnehaveklassebørn, de skal være i Klub, hver onsdag efter legeskole. Vi glæder os til at lærer dem at kende og til at vise dem vores Klub.

 

Fredag d. 6. Juni, dagen efter Kristi himmelfart, har skolen lukket, men vi har åben. Vi vil gerne vide hvor mange der har behov for pasning, senest torsdag d. 15. maj. I mailen er der vedhæftet en invitation til Egeskovsturen. 

 

Meld jer til pinsefesten

Vi håber I vil melde jer til pinsefesten den 7. juni. Der skal slagtes en gris til arrangementet - måske 2, så vi håber I melder jer til så hurtigt som muligt. Forældre fra hver klasse har fået til opgave at forsøge at samle klassernes forældre til en festlig aften. Det vil være muligt at købe billetter til arrangementet den 10. maj på parkeringspladsen ved Brugsen. Her vil nogle fra udvalget sælge billetter, mens der kan nydes musikalske toner fra Festivalen. De reklamerer samtidigt for musikfestivalen den 31. maj. Der vil også kunne nydes toner fra elever fra Gislev Friskole på P-pladsen den 10. maj... VEL MØDT

 

 

Sæt kryds i kalenderen: Årets arbejdsdag LØRDAG DEN 14. JUNI 2014 fra 13.00-??

Som noget nyt prøver vi i år at lægge årets arbejdsdag på en lørdag. Det bliver lørdag den 14. juni 2014 fra 13.00.

1. klasses forældre - i samarbejde med 2. klasses forældre står som sædvanlig for maden. I år bliver det helstegt pattegris med tilbehør. Der bliver en lille egenbetaling til kødet på kr. 25,00 pr. mand - ellers er det andet tilbehør til maden gratis. Drikkelse kan købes til rimelige priser. Vi starter med at arbejde i nogle timer og så slutter vi af med hyggelig fællesspisning, når vi har nået hvad vi skal den dag.  Vi håber at se en masse til en hyggelig arbejdsdag! 

 

Pinsefest lørdag d. 7. juni 2014

Lørdag den 7, juni 2014 arrangerer Gislev Friskole årets pinsefest.

Vi er i fuld gang med planlægningen. Musikken er på plads. Det bliver Buffalo Benefits der spiller op til dans! Der er folk til at lave maden...Vi har nu prøvesmagt noget af det vi tiltænker at servere, og vi kan kun sige: GLÆD JER!!! Der venter jer en kulinarisk oplevelse.

SÅ Sæt kryds i kalenderen og så håber vi du siger ja til at hjælpe med praktiske opgaver, når vi beder om hjælp!

 

  Ugen der kommer – uge 19

Ændringer i uge 19

7. klasse drager på Blå Mandag på mandag. Derfor er de ikke i skole på mandag.

9. klasse har skriftlige prøver. Det betyder, at salen er optaget mandag, tirsdag, onsdag af skriftlige prøver.

Mandag: diktat og læseprøver

Tirsdag: dansk stil

Onsdag: matematik

2. klasse har samtaler i klassen på tirsdag kl. 16-18.

 

Husk nyhedsbrevet udkommer hver uge – det kommer i løbet af weekenden. Har du fået ny mailadresse, så send straks en mail til Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den., så vi kan rette din mailadresse!

God weekend til jer alle…  

Gislev Friskole

Vedhæftede filer: