Ugen der gik - Uge 6

logo

Ugens oplevelser

Mandag tog 5.-6. klasse til Hjemly Friskole for at deltage i det årlige hockeystævne sammen med Søren. Det blev en rigtig god dag. Holdene blev blandet på tværs af alle deltagende klasser. Fra vores skole var Lærke og Oskar på det endelige vinderhold. 

    

Mandag lavede børnehaveklassen flotte naturbogstaver i bålhuset. De kan ses på hjemmesidens forside.  

Onsdag lavede 1.-2. klasse for første gang matematikværkstedsundervisning i timen fra 12.10-13.10. Det blev en rigtig gode time, hvor der blev talt både pastaskruer, pokerjetoner, plus-plus-brikker og rummikub-brikker. 

 

 

  

8.-9. klasse har haft travlt med årets projektopgave. Overskriften for dette års opgave har været: På vej. Det har givet meget forskellige opgaver: lige fra læger uden grænser til ølbrygning... Fremlæggelse er på torsdag den 13. februar 2014.

2.-3.-4. klasse har også haft travlt med at arbejde videre på deres fagbøger. Dette arbejde gøres færdigt i næste uge...

 

Lørdag den 1. februar havde vi årets pædagogiske dag. Der er blevet nedsat arbejdsgrupper for at videreudvikle Gislev Friskole. Vi glæder os til at fremvise resultatet af vores møder...

 

Februar måned i klubben

Man d. 3

 

Man d. 17

Vinterferie

Tirs. d. 4

 

Tirs. d. 18

Vinterferie

Ons. d. 5

Ugens overraskelse

Ons. d. 19

Vinterferie

Tors d. 6

 

Tors d. 20

Vinterferie

Fre. d. 7

 

Fre. d. 21

Vinterferie

       

Man d. 10

 

Man d. 24

Fastelavns aktiviteter

Tirs. d. 11

Forældrekaffe

Tirs d. 25

Fastelavns aktiviteter

Ons. d. 12

”Ferie”- Frokost

Ons d. 26

Fastelavns aktiviteter

Tors d. 13

 

Tors d. 27

Fastelavns aktiviteter

Fre. d. 14

 

Fre d. 28

Fastelavns aktiviteter

Vi holder forældrekaffe tirsdag d. 11. februar fra kl. 14.00-16.00

Onsdag d. 12. februar holder vi ferie frokost, og gør lidt ekstra ud af borddækning og eftermiddagsmaden.

De børn som er tilmeldt i vinterferien får nærmere besked.

Tilmelding til sommerferien er hængt op på døren indtil Klubben, husk at skrive på, hvis vi ingenting hører, regner vi med barnet har fri. Husk klippekortsbørn skal også skrives på, og der skal afregnes med det samme. Sidste tilmelding 7. marts 2014

 

Åben bestyrelse torsdag den 13. februar 2014

Fra 19.00-19.30 er der åben bestyrelse på torsdag. Vel mødt!

 

Fremlæggelse af projektopgave for 8.-9. klasse

Torsdag den 13. februar er der fremlæggelser for 8.-9. klasse. Gitte, Peter og 8.-9. klasse holder derefter fri fredag.

 

AMOK Disko for alle fredag den 7. marts 2014

Fredag den 7. marts afholder vi igen AMOK disko. Årets tema er: Fastelavn

Fra 18.-20.30 er der fest for bhkl.-4. klasse.

Fra 20.00-23.00 er der fest for 5.-9. klasse

Som noget nyt inviterer vi også forældre til AMOK disko fra 23.15-??

Som sidste gang kan der inviteres en ven/veninde med. Husk at fortælle din klasselærer, hvem du tager med.

Udvalget mangler hjælp til praktiske opgaver:

 

bagning af pizzasnegle

pølsehorn

kage

stå i bar

vagter udenfor og indenfor.

 

Tilmelding til Louise (Maria i 5. klasses mor) på 2098 9745. 

På forhånd tusind tak for hjælpen!

Festudvalget

 

 

Efterlysning: tilsynsførende til termins- og afgangsprøver

Når der skal afholdes termins- og afgangsprøver skal der være tilsynsførende i lokalet sammen med eleverne. En tilsynsførende skal hjælpe med praktiske opgaver, læse opgaver højt for elever, hente udskrifter, følge på toilettet, overholde tiden m.v. Til dette arbejde vil det være rigtig dejligt med en gruppe forældre/bedsteforældre eller lignende, der kan tænke sig at tilbringe nogle timer sammen med unge mennesker. Skolen sørger for at "klæde dig på som vagt". Ligeledes vil der altid være en fra skolen tilstede i prøvesituationen.

Afgangsprøverne ligger som regel først i maj og terminsprøverne har de sidste år ligget i løbet af januar måned. For en god ordens skyld skal det nævnes, at du naturligvis ikke kan sidde vagt, hvis du har familiemedlem i prøvesituationen. Derfor håber vi, at mange melder sig, så vi har en stor gruppe at udpege fra. 

Spørg evt. familie og meld dem til hos Mette, hvis de har lyst. Brug mail: Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den.. Vi takker mange gange for hjælpen. 

 

Efterlysning af bøger fra Center for Undervisning

Elever i hvid bygning har lånt følgende titler af Peter i engelskundervisningen.

Koch Jensen, Kirsten: John Cook saves the Queen story 1

Koch Jensen, Kirsten: John Cook and the Queen´s crown story 2

Rushby, Pamela: My babysitter: creature of the night

Zimakoff, Daniel: The stolen monkey

Koch Jensen, Kirsten: John Cook and the stolen parrot story 1

Koch Jensen, Kirsten: John Cook opens a restaurant story 2

Laidlaw, Caloline: Sally to the rescue

 

Led venligst hjemme og i tasker og aflever hurtigst muligt til Peter... Næste step er betaling af bogens pris... TAK

 

Flytning af vinterferie fra 2015

Fra 2015 er vores vinterferie flyttet fra uge 8 til uge 7!

 

Er der en, der har en Harry Potter kappe, en forældre kan låne og tegne et mønster fra?

Fastelavnen nærmer sig og vi bringer en efterlysning: Er der en, der har en Harry Potter kappe, som kan lånes ud en kort tid? - Bare til at få tegne et mønster af...

 

Aktiviteter i uge 9

 

I god tid fortælles lidt om, hvad der sker på skolen i uge 9.

8. klasse er i Brobygning sammen med Gitte hele ugen. De skal snuse til forskellige videregående uddannelser. 9. klasse tager i samme uge i praktik. Det betyder, at skemaerne ser lidt anderledes ud i uge 9.

Margit har ferie i uge 9. Dvs. at 3.-4. klasse har andre lærere i de timer, hvor de har Margit i den uge.

Fra onsdag-torsdag i uge 9 overnatter 5.-6.-7. klasse på skolen. De skal have hver deres videoaften. Når de har set sidste film - sovet lidt - og har fået morgenmad går 5.-6.-7. klasse hjem i seng og det samme gør Søren og Steffen. 

Mette afspadserer overtid onsdag i uge 9. Peter tager i stedet Mettes timer den dag!

 

Årets fælles lejrskole maj 2014

Vi er i fuld gang med at planlægge årets lejrtur. I år skal vi alle sammen til Tandslet på Als. Vi glæder os til at præsentere det nærmere indhold, når alle aftaler er helt på plads!

 

Pinsefest lørdag d. 7. juni 2014

Lørdag den 7, juni 2014 arrangerer Gislev Friskole årets pinsefest.

Vi er i fuld gang med planlægningen. Musikken er på plads. Det bliver Buffalo Benefits der spiller op til dans! Der er folk til at lave maden...Vi har nu prøvesmagt noget af det vi tiltænker at servere, og vi kan kun sige: GLÆD JER!!! Der venter jer en kulinarisk oplevelse.

SÅ Sæt kryds i kalenderen og så håber vi du siger ja til at hjælpe med praktiske opgaver, når vi beder om hjælp!

 

  Ugen der kommer – uge 7

 

Fremlæggelse af projektopgave

Torsdag den 13. februar 2014 er der fremlæggelse af årets projektopgave for 8.-9. klasse og forældre. Vel mødt!

 

Husk nyhedsbrevet udkommer hver uge – det kommer i løbet af weekenden. Har du fået ny mailadresse, så send straks en mail til Denne e-mail adresse bliver beskyttet mod spambots. Du skal have JavaScript aktiveret for at vise den., så vi kan rette din mailadresse!

God weekend til jer alle…  

Gislev Friskole

Vedhæftede filer: